CategoriesРазни

Едно специфично време в годината…

Били ли сте на море в самия край на август или началото на септември? Сякаш това е времето, когато водата се изчиства от всичко, което сме изхвърлили в нея през лятото. На много места става кристална и можеш спокойно да видиш дъното. Няма водорасли, няма тиня, няма много хора, които постоянно да мътят дъното.

А когато слънцето пробива през облаците и лъчите докосват морската повърхност – все едно блестят диаманти. Гледката е достойна да бъде увековечена в картина на Айвазовски.

Sea Star Photos | Ocean Urchin Pictures HD Wallpapers

CategoriesРазни

Да се храним ли преди масаж?

Вчера една клиента направо ме заби със следния въпрос: „Мога ли да дойда за масаж наядена, или е по-добре да ям след това?“

eating after masageПървата ми реакция беше да стоя с отворена уста. След това се усмихнах, сякаш не ми е задала толкова странен въпрос, и съответно й отговорих. Досега не ме бяха питали нещо подобно. Вътрешният ми глас ми нашепваше да отвърна на такъв въпрос с въпроса дали аз да идвам наяден или да ям след като съм направил масажа.

Скъпи, приятели. Дами и господа! На масаж не се ходи нито сит, нито гладен. Храната не пречи на масажирания. Нито на масажиращия. Единственото неудобство би било първият да легне с току-що напълнен корем ПО КОРЕМ на масажната маса. Но ми се струва, че никой няма да се нахрани наблизо и само след минута да дойде при мен. Нахранете си се спокойно, след това си взимате душ, изберете какво да облечете, пригответе се и идвайте. От храненето ще са минали вече 40-50 минути, което е идеално. След масаж, ако сте много гладни… ами яжте. Какво пречи?

Единствено трябва да се съобразявате, ако сте на диета и ако са ви правили антицелулитен масаж, или пък сте били на по-специфични раздвижвания с рехабилитационна цел, но тогава вие предварително ще знаете какво и как да правите.

Масажът не е фитнес и вие не трябва нито да вдигате тежести, нито да правите кардио упражнения или каквото там правите на тренировка в залата.

До скоро!

CategoriesРазни

Внимавай какво похапваш на морето?

Ваканция, почивка, лятооооо!!!!

Няма по-хубаво от слънчевото настроение. В желанието си обаче да прекараме добре, на морето сме склонни да забравим за здравословно хранене и диети и да съгрешим с някои храни, в следствие на да което развалим хубавата си почивка.

А ето именно какво консумираме най-често, когато сме на някой курорт.

seafoodМОРСКИ ДЕЛИКАТЕСИ. В много градове няма хубави ресторантчета с рибни продукти. И дори да има, те не са от най-пресните. Морето обаче, с всичките му миризми и обстановка, предразполага към хрупкава цаца, сафрид, филе от акула, чернокоп и какво ли още не… Това обаче означава да се намери читав ресторант, където тези неща се приготвят добре и при необходимите хигиенни изисквания. Много внимавайте с рапаните и мидите и още повече със скаридите и октоподите. Последните се доставят от Средиземно, не се ЛОВЯТ в Черно море.

ПОНИЧКИ, ДЮНЕРИ, ПИЦИ. Това са храните, които се продават в будки и поради горещото време рискът от това да има развален сос или месо е много голям.

ПЛАЖНИ ХРАНИ. „Хайде на царевицата!“, „Сладолед „Виолетка“, моля!“, „Топли закуски!“ и всякакви други неща, които се разнасят по плажа, имат съмнителен произход. Освен това при отваряне на съдовете, в които се разнасят, могат да попаднат песъчинки и други не много хигиенични неща.

НАЙ-ДОБРИЯТ вариант, когато сте на морето, е да избирате заведения или вериги за бързо хранене, където има много хора и знаете, че са изпитани. Повечето летовници преди вас се връщат на мястото, където вече са похапвали и са доволни. Ориентирайте се по тях. Освен това купувайте плодове, зеленчуци и други от супермаркет и ако имате възможност, поне за едно хранене, си пригответе „домашна“ храна или сандвичи за плажа. Така не само ще спестите пари, но и ще похапнете нещо, в чиито произход сте сигурни.

И ПОСЛЕДНО. Винаги, докато сте на морето, пийте минерална вода, а не тази от чешмата. Това, че не сте свикнали с новото място и специфичния климат, може да се отрази зле на стомаха ви.